Naša je osnovna djelatnost kolektivno ostvarivanja prava nakladnika na naknadu za reproduciranje svojih pisanih izdanja za privatno ili drugo vlastito korištenje.  Polazeći od zakonom propisanog prava nakladnika na naknadu za fotokopiranje svojih pisanih izdanja, od siječnja 2007.  u ime i za račun nakladnika ostvarujemo to pravo. Međutim, u cilju promicanja i unapređenja prava nakladnika udruga Zana provodi i druge djelatnosti kao što su: informiranje javnosti o pravima i položaju nakladnika, okupljanje nakladnika i organiziranje skupova i savjetovanja, sudjelovanje i sufinanciranje značajnih književnih i kulturnih manifestacija.

Članstvo u udruzi presumirano je zakonom. Pravo na naknadu ostvaruju svi nakladnici, osim onih koji se tog prava, izričito, ne odreknu.

Od 2007. u raspodjeli naknada svake godine sudjeluje više od 40 nakladnika.

Udruga ZANA od 2010. članica je međunarodne organizacije za prava reprografije IFRRO.

Statut udruge