Naša je osnovna djelatnost kolektivno ostvarivanja prava nakladnika na naknadu za umnožavanje za privatno korištenje.  Polazeći od zakonom propisanog prava nakladnika na naknadu za umnožavanje njihovih izdanja za privatno korištenje, od siječnja 2007.  u ime i za račun nakladnika ostvarujemo to pravo. Međutim, u cilju promicanja i unapređenja prava nakladnika udruga Zana provodi i druge djelatnosti kao što su: informiranje javnosti o pravima i položaju nakladnika, okupljanje nakladnika i organiziranje skupova i savjetovanja, sudjelovanje i sufinanciranje značajnih književnih i kulturnih manifestacija.

Članstvo u udruzi presumirano je zakonom. Pravo na naknadu ostvaruju svi nakladnici, osim onih koji se tog prava, izričito, ne odreknu.

Od 2007. u raspodjeli naknada svake godine sudjeluje više od 40 nakladnika.

Udruga ZANA od 2010. članica je međunarodne organizacije za prava reprografije IFRRO.

Osobe koje upravljaju poslovanjem udruge:

Sanja Vučković  predsjednica udruge

Vedran Skoblar, podpredsjednik udruge

Marina Kralj Vidačak, tajnica udruge

Ugovori o međusobnom zastupanju

Bilateralni ugovor o međusobnom zastupanju zaključen 27.12.2006. između Udruge za zaštitu prava nakladnika, Zagreb, Amruševa 10 i Udruge za zaštitu prava reprografije CopyRus, Moskva, Gostinichniy pr.6/2 office 5, Rusia.